داروخانه و دراگ استور دکتر رضایی
سلامتی و تندرستی برای همه  
من شکوفایی گلهای امیدم را در رویاها میبینم، و ندایی که به من

می گوید :

" گرچه شب تاریک است ،دل قوی دار سحر نزدیک است. "

[ دوشنبه سی ام بهمن 1391 ] [ 23:57 ] [ دکتر رضایی ] [ ]

مادران باردار باید از خوردن کافئین و الکل در دوران بارداری پرهیز نمایند و همچنین استفاده از ماهی خام و پنیر های نرم نیز جزو موارد منع مصرف می باشد .

اخیرا دیده شده است که در برخی از ماهی ها جیوه وجود دارد . افزایش سطح جیوه در خون زنان باردار منجر به اختلالات نورولوژیکی در جنین می شود . بنابراین نباید در هیچ زمانی مصرف شود و توصیه بر این است که قبل از مصرف ماهی از سالم بودن آب آن مطمئن شوند .

دقت کنید آلودگی های باکتریایی در غذاهایی که دیگر از خطراتی است که مادران باردار را تهدید می کند . نه فقط بخاطر اینکه آنان را بیمار می کند بلکه همچنین بخاطر این مطلب که برخی از داروهای تجویز شده برای درمان این بیماری ها با ایجاد ناهنجاری های مادرزادی ارتباط دارد .

همچنین مادران باردار بهتر است از پنیرهای نرم ( تخمیر شده ) و غیر پاستوریزه خودداری کنند چون ممکن است حاوی باکتری لیستریا باشد . همچنین برخی از گوشت ها در بارداری مفید نمی باشد مثل انواع هات داگ ها که بهتر است در هنگام مصرف تا نقطه بالا حرارت داد و ترجیحا کمتر استفاده کرد و همچنین از محصولات لبنی و آب میوه های غیر پاستوریزه مطلقا در این دوران استفاده نکنید .

[ دوشنبه سی ام بهمن 1391 ] [ 23:31 ] [ دکتر رضایی ] [ ]

پزشکان تب را درجه حرارت دهانی بالای ۳۷٫۵ درجه سانتیگراد و درجه حرارت مقعدی بالای ۳۸ درجه تعریف می‌کند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، پزشکان براین باورند که اثرات مضر تب به تنهایی بسیار نادر است و در کودکانی که دچار پنومونی شدید هستندحتی تب بسیار بالا در حد ۴۲ درجه سانتیگراد نیز دیده ‌شده است ولی در اغلب موارد تب بالا در کودکان زیر ۵ سال منجر به تشنج می شود .

پزشکان تب را به عنوان زنگ خطر برای کودکان می دانند به طوری که حدود ۳تا ۵ درصد کودکان زیر ۵ سال به دنبال تب تشنج می کنند.

تشنج‌ ناشی‌ از تب‌ به‌ دنبال‌ افزایش‌ ناگهانی‌ دمای‌ بدن‌ شیرخواران‌ و کودکان‌ به‌ وجود می‌آیدکه در این‌ حالت‌ هوشیاری‌ کودک‌ تغییر پیدا می‌کند و انقباضات‌ ناگهانی‌ و غیر قابل‌ کنترلی‌ در عضلات‌ وی‌ پدید می‌آید.

کودکان زیر ۵ سال ، به ویژه کودکان ۶ ماهه تا ۳ ساله مستعد تب تشنج دار هستند و زمانی بروز می کندکه درجه حرارت مقعدی این کودکان ۴۰ یا بالاتر باشد .

با توجه به شیوع تب و تشنج در کودکان و اینکه اکثر والدین اولین کسانی هستند که با آن مواجه می شوند داشتن اطلاعات در مورد اقدامات درمانی اورژانس در این موارد جهت پدرها و مادرها ضروری است.

حدود ۹۹ درصد تب و تشنج در کودکان خودبه خود متوقف می شود و معمولا کمتر از ۵ دقیقه کنترل می شود ولی با این حال رعایت اقدامات اولیه اصول بهداشتی توسط والدین و مراجعه به مراکز درمانی و بیمارستانی ضروری است .

علایم تشنج چیست؟

وقتی کودکی تشنج می کند ممکن است شما هر یک از این علایم را ببینید:

۱- کودک دچار اختلال هوشیاری شود؛ یعنی اطرافیان را نشناسد و متوجه زمان و مکان نباشد، همچنین به صدا زدن شما پاسخ ندهد یا بی هوش روی زمین بیفتد.
۲- حرکاتی غیر ارادی در اعضای بدن کودک ظاهر شود، این حرکات ممکن است قسمتی از بدن یا تمام اعضا را درگیر کند. ممکن است کودک بشدت دست وپا بزند، روی زمین بیفتد، سروچشمهای کودک به یک طرف بچرخد یا اینکه فقط یک دست یا یک پای کودک دچار حرکات تکان دهنده شدید شود و این حالت چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد. معمولاً این حملات کمتر از ۱۰ دقیقه طول می کشد.
۳- ممکن است کودک در زمان حمله، کنترل ادرار خود را از دست بدهد.
۴- گاهی کودک به صورت ناگهانی رفتاری غیر عادی نشان می دهد؛ مثلاً بدون آنکه متوجه اطراف باشد، شروع به دویدن می کند.

۵- ممکن است کودک برای چند لحظه به نقطه ای خیره شده و در این مدت متوجه اطراف نباشد.

اگر کودک شما مبتلا به حملات تشنج در زمان تب می شود به این نکات دقت کنید:

۱- هرگاه کودک شما به علت سرماخوردگی یا هر عفونت دیگری دچار تب شدید شد حتماً با استفاده منظم از داروی ضد تب ( استامینوفن ) و پاشویه با آب ولرم تب کودک را کاهش دهید.
۲- هیچ گاه برای کاهش تب کودک از آسپرین یا آمپولهای تب بر استفاده نکنید .
۳- کودک را برای بررسی علت تب نزد پزشک ببرید .
۴- در صورتی که پزشک احتمال مننژیت را بدهد، کشیدن مایع نخاع کودک برای آزمایش و تشخیص بیماری ضروری است. در این زمینه با پزشک همکاری کنید .
۵- اگر کودک شما سابقه تب و تشنج دارد، با نظر پزشک در زمان تب شدید علاوه بر استامینوفن و پاشویه کردن کودک، از داروی ضد تشنج به مقداری که پزشک دستور داده، استفاده کنید تا از تشنج کودک پیشگیری شود.
۶- اگر بعد از تشنج کودک، پزشک دستور داد تا کودک شما به مدت طولانی ( حدود دو سال ) از داروهای ضد تشنج استفاده کند، حتماً این داروها را طبق دستور در زمان مناسب مصرف کنید و از کم کردن یا قطع کردن خودسرانه داروها بپرهیزید.

اقدامات درمانی در هنگام تشنج شامل:

۱) حفظ آرامش و ماندن در کنار کودک
۲) قرار دادن بیمار در وضعیت خوابیده به شکم و یا به یک پهلو بگونه ای که سر هم سطح و یا پایینتر از تنه باشد . این وضعییت مانع آسپیراسیون ترشحا ت بخصوص هنگام استفراغ میشود .
۳) باز کردن و آزاد کردن لباسهای تنگ
۴) بازکردن دهان کلید شده اگر زبان تحت فشارنباشد توصیه نمیشود . باید از گذاشتن اجسام سخت بین دندانها خودداری کرد زیرا احتمال آسیب به لثه و دندانها وجود دارد .
۵) دورکردن بیمار از محل خطرناک و یا کنار گذاشتن اجسامی که در هنگام حرکات اندامها باعث صدمه شود, توصیه میشود .
۶) هرگز سعی در جلوگیری از تشنج نشود .
۷) سیلی زدن , نیشگون گرفتن و یا هر تحریکی در جهت توقف تشنج توصیه نمیشود .
۸) گرفتن شیرخوار زیر شیر آب سرد ممنوع است.
۹) تجویز داروی ضد تشنج رکتال
۱۰) زمان شروع تشنج را یادداشت نمود و اگر از ۵ دقیقه متجاوز شد سریعا به پزشک مراجعه شود و در اورژانس به عنوان استاتوس درمان گردد .

[ دوشنبه سی ام بهمن 1391 ] [ 23:28 ] [ دکتر رضایی ] [ ]خداوندا خـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــداوندا.....

قرارم باش و یارم باش .....

جــــــــــــــــــــــــــــــــــهان تاریکی محـــــــــــــــــــــــض است

        میترسم..

                         کنــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــارم باش....

[ شنبه بیست و هشتم بهمن 1391 ] [ 22:35 ] [ دکتر رضایی ] [ ]

باز بوی عید میاد

باز سفره هفت سین

باز عید دیدنی ها

عیدی ها

سیزده...


چرا اما من هیچ حسی ندارم!

بدم میاد از عید

کاش هیچ وقت نیاد

کاش بمیرم تا دیگه نبینمش

خاطره بدی ندارم

هیچی

اما دیگه خاطره های خوب هم تکرار نمیشه!

دلم خیلی گرفته

دلم یه چیزی می خواد که نمی دونم چی...

سخته

خیلی سخته

هیچکی نمی فهمه

هیچکی نمی دونه چه بغضی رو می خوری تا اشکات جاری نشه

سخته محکم باشی

سخته هنوز امیدوار باشی


اما

اینم می گذره!

فقط همین

[ شنبه بیست و هشتم بهمن 1391 ] [ 22:32 ] [ دکتر رضایی ] [ ]مجله Time در آخرين شماره خود در سال گذشته ده پيشرفت مهم پزشکي سال 2012 را دستچين کرده است. اين ده پيشرفت به شرح ذيل مي‌باشند: ...


1. رفتار درماني زودرس، روش درماني جديدي است که با موفقيت در درمان اوتيسم همراه بوده است. اين روش درماني منجر به طبيعي شدن الگوهاي فعاليت مغزي در کودکان مبتلا مي‌شود.

2. محققان ژاپني با استفاده از دونوع سلول بنيادي موش (سلول بنيادي حاصل از رويان دو روزه و سلول دوباره برنامه‌ريزي شده از پوست موش بالغ)، موفق به ساختن تخمک زنده در آزمايشگاه شدند.

3. دومين ناي دست‌ساز انساني با استفاده از ميکروفيبرهاي مصنوعي و مجموعه‌اي از سلول‌هاي بنيادي در انستيتو کارولينسکاي سوئد ساخته شد.

4. به پايان رسيدن اوليه مرحله از طرح «ميکروبيوم انساني» و آشکار شدن اينکه در بدن انسان تعداد باکتري‌ها، ده برابر سلول‌هاي بدن مي‌باشد.

5. قبلا به نظر مي‌رسيد که 98% از DNA انسان حاوي ژن‌هاي غيرفعال است اما نتيجه بررسي‌هاي جديد نشان مي‌دهد اين ژن‌ها سوئپچ‌هاي متابوليک هستند که باعث فعال شدن ساير ژن‌ها مي‌شوند.

6. با تکميل «اطلس ژنوم سرطان» توامي ژنومي چندين نوع سرطان از جمله سرطان پستان تعيين شده و افق‌هاي جديدي جهت موفقيت در درمان تومورهاي پستان آشکار شده است.

7. طرح «ژنوم سرطان‌هاي کودکان» در سال 2012 در ايالات متحده کليد خورد و طي يک برنامه 3 ساله توالي ژنتيکي سرطان‌هاي عمده کودکان تعيين خواهد گرديد.

داروي ترووادا قبلا به عنوان داروي ضد ايدز به کار مي‌رفت، در سال 2012 مشخص شد که مي‌توان از اين دارو جهت پيشگيري از انتشار ويروس در افراد سالم هم استفاده کرد.

9. پيشرفت در تکنولوژي تعيين توامي DNA منجر به ابداع نرم‌افزاري شده است که 3500 نقصان ژنتيکي را که مربوط به دوران کودکي است شناسايي مي‌کند. استفاده از اين نرم‌افزار به شناسايي زودرس بيماري‌هاي دوران نوزادي کمک مي‌کند.

10. کشف درمان جديد آکنه از ديگر دستاوردهاي سال 2012 بوده است. در اين درمان جديد از ويروس‌ها جهت مقابله با باکتري‌هاي مولد آکنه استفاده شده است.

[ سه شنبه بیست و چهارم بهمن 1391 ] [ 13:23 ] [ دکتر رضایی ] [ ]

شرکت اسکار هیل با 23 سال سابقه درخشان در زمینه گسترش درمانهای پیشرفته غیر جراحی در درمان اثرات زخمها،در سال 1988 در ایالات متحده آمریکا تاسیس و پایه گذاری گردید.
تمام محصولات این شرکت در کشور آمریکا تولید و بسته بندی می شوند و دارای تاییدیه FDA آمریکا و CE اروپا می باشند.
محصولات شرکت scar heal جزء بهترین و برترین محصولات حال حاضر دنیا در زمینه درمان انواع اثر زخم می باشند که با توجه به کیفیت بالای مواد اولیه استفاده شده در این محصولات و همچنین تخصصی بودن فعالیت شرکت اسکار هیل در این زمینه، هیچکدام از محصولات فعلی موجود در بازار از لحاظ کیفی قابلیت رقابت با محصولات شرکت اسکار هیل را ندارند.

یکی از محصولات این شرکت کرم Scar Esthetique است.


این کرم دارای 23 ماده درمانی فعال برای درمان انواع اسکار می باشد که هیچکدام از محصولات فعلی موجود در بازار در زمینه درمان اسکارها، در این حجم و تعداد ماده فعال درمانی ندارد.
مواد تشکیل دهنده این کرم اساسا جزء مواد آنتی اکسیدان و پلی پپتید و سیلیکون مایع و چندین ترکیب گیاهی برای بهبود ظاهر اسکار میباشد.
بعضی از ترکیبات این کرم عبارتند از:

Retinyl Palmitate (vit A
: یکی از مهم ترین ترکیبات ویتامینی برای حفظ ظاهر پوست می باشد که در کرم اسکار استاتیک با درصد بالایی وجود دارد.

CoenzymeQ10: یکی از قویترین ترکیبات آنتی اکسیدان می باشد که در بدن نقش مهمی در تشکیل ATP دارد.

Onion extract: یک ماده ضد التهاب قوی است که از تولید بیش از اندازه کلاژن جلوگیری می کند.

Pycnogenol: ترکیبی گیاهی با خاصیت آنتی اکسیدانی قوی که بدن را در مقابل رادیکالهای آزاد محافظت می کند. این ماده باعث افزایش قددرت ترمیم کلاژن می شود و در نتیجه باعث محافظت بدن در مقابل پروسه ها ی age related می گردد. این ماده همچنین تورم و التهاب را در بافتها کاهش می دهد و سلامت پوست را با تقویت خاصیت الاستیسیته آن بهبود می بخشد.

Glucosamine: گلوکزامین که به باز سازی مفاصل آسیب دیده، تاندونها و غضروفها کمک می کند و در ترمیم بافت نرم نیز نقش اساسی دارد . این ماده در کرم scar esthetique به وفور یافت میشود.

 Vit C: ترکیبی با خاصیت انتی اکسیدانی بالا که نقش مهمی در تولید کلاژن در بدن بازی میکند.

Grap seed extract: آنتی اکسیدان بسیار قوی

Green tea extract:  رادیکالهای آزاد را در سطوح سلولی خنثی می کند.

Allantoin: یک ترکیب کراتولیتیک پوست که باعث تسریع احیاء پوستی نیز می گردد.

Amica: ماده ای که باعث می شود گردش خون در بافت افزایش پیدا کند و تورم بافتی را کاهش دهد.

Lecithin: به عنوان یکی از مواد مهم تشکیل دهنده ترکیبات choline, inositol و linoleic acid مطرح می باشد که این ترکیبات جزء ترکیبات حیاتی تمام غشاهای سلولی می باشد.

Bisabolol: یک جزء چربی از chamanila recuita که به عنوان ضد حساسیت فعالیت می کند.

روش استفاده از کرم اسکار استاتیک: قبل از مصرف پوست را با آب و صابون شستشو داده و خشک نمایید. سپس کرم را روزی 3 تا 4 بار بر روی اسکار ماساژ دهید. توجه شود از استغاده کردن این کرم بر روی زخمهای باز و بخیه ها و همچنین از تماس آن با چشم و سایر بافتهای مخاطی خودداری گردد.
این کرم در درمان اسکارهای کلوئید، هایپرتروفیک، اسکارهای ناشی از عمل های جراحی، تروماتیک، سوختگی ها ، اسکار جوشهای پوستی ، خطوط چاقی و بارداری و همچنین بعد از درمان با لیزر بسیار موثر می باشد.
یکی دیگر از محصولات این شرکت نوارهای سیلیکونیScar FX می باشد.
نوارهای سیلیکونی پوشش های نیمه تراوایی هستند که از پلیمری به نا
م " پلی دی متیل سیلوکزون" تشکیل شده اند و الاستیسیته آنها مشابه پوست است.
 
Scar Heal Scar FX Silicone Sheeting - 1 x 12 in.نوارهای سیلیکونی SCAR FX باعث نرم شدن، ناپدید شدن و همچنین هم سطح شدن اسکار با پوست اطراف آن و همچنین کاهش مقدار Hyper pigmentation  سطح اسکار می گردد.
نوارهای سیلیکونی، تبخیری به اندازه نصف تیخیر پوست دارند. اغلب محققین عقیده دارند که سیلیکون از طریق ایجاد محیطی مرطوب و بسته که فعالیت مویرگی را کم می کند اثرات درمانی خود را بروز داده و تولید کلاژن توسط فیبروبلاست ها را کاهش می دهد و باعث کاهش هایپرتروفی ناحیه اسکار می شود.

نوارهای سیلیکونی scar fx در موارد زیر کاربرد دارند:

- درمان اسکارهایی با سنین متفاوت از زمان تشکیل آنها ودر جاهای متفاوت بدن

- درمان اسکارهای هایپرتروفیک، کلوئید و همچنین اسکار سوختگی های عمیق

- استفاده بر روی برشهای بسته شده جراحی به منظور کاهش و جلوگیری از ایجاد اسکار

- درمان محدودیت های حرکتی ایجاد شده در مفاصل به علت کشش اسکارها ایجاد می شوند و بدین وسیله باعث افزایش کارکرد مفصل و همچنین کاهش درد می گردند.

- کاهش فشار کششی روی پوست پیوند شده به ناحیه پیوند بهد از بهبود عمل جراحی پیوند پوست.

- در سوختگی های درجه 2، افرادی که پتانسیل تشکیل اسکارهای برآمده دارند بعد از 6 تا 8 روز از بهبود زخمهای سوختگی

- در هم سطح سازی و نرم کردن تدریجی اسکارها و کاهش خارش و درد اسکار و همچنین روشن سازی هیپرپیگمنتاسیون اسکارها کاربرد دارند.

- استفاده بر روی خطوط حاملگی و یا خطوط بوجود آمده بر روی بدن بر اثر چاقی

مزیت های استفاده از نوارهای سیلیکونی scar fx :

-این نوارها قابلیت استریل شدن با اتوکلاو، گاما و یا اتیلن اکساید دارند.

-کیفیت بالای سیلیکون مصرفی و ضخامت مناسب آن نسبت به محصولات مشابه

-هزینه های پایین تر در درمان طولانی مدت

-دارای قابلیت چسبندگی به پوست

نوارهای سیلیکونی scar fx  زمانی که در شرایط مناسب نگه داری شوند برای 2 ماه به طور کامل قابل استفاده هستند.

به طور خلاصه، نوارهای سیلیکونی هم در کاهش شدت اسکارها ی هایپرتروفیک تازه و هم در بهبود اسکارهای هایپرتروفیک قدیمی تر مؤثر هستند. پماد یا ژل آن اگرچه مصرف راحت تری در مقایسه با نوارهای سیلیکونی دارد و مصرف آن برای نقاط در معرض دید بهتر است اما از نوارهای سیلیکونی اثربخشی کمتری دارد.

نوآوری و ابداع کمپانی scar heal  در تولید اشکال و اندازه های متفاوت باعث افزایش تاثیرات درمانی و همچنین کاهش هزینه های مربوط به درمان شده است.


نوارهای سیلیکونی scar fx  برای جراحی های متفاوت مانند جراحیهای سینه، دارای اشکال آناتومیک خاصی می باشند که به طور بی نظیری باعث راحتی استفاده و افزایش تاثیرگذاری در مصرف کنندگان و همچنین کاهش هزینه های درمان آنها میشود.

روش استفاده از نوارهای سیلیکونی scar fx :

ابتدا روکش پلاستیکی دو طرف scar fx  را از آن جدا می کنیم و طرف چسبناک آن را بر روی اثر زخم می چسبانیم. به علت کاهش چسبندگی نوار سیلیکونی در طی درمان، ممکن است بعد از چندین روز لازم باشد که این نوارها با چسب ضد حساسیت چسبانده شوند. نوارهای scar fx  نباید بر روی زخم باز استفاده شوند.

برای حداکثر اثربخشی، بهتر است scar fx  در طول شبانه روز بین 8 تا 12 ساعت برر رویی پوست چسبانده شود و قبل یا بعد از آن از کرم Scar esthetique 3 الی 4 بار در روز استفاده شود. بهتر است این نوارها هر هفته یکبار به آرامی با آب و صابون معمولی شسته شوند و سپس با پارچه خشک شود تا مجددا قابل استفاده گردند.

در هنگام استفاده از این نوارها باید دقت شود که در حدود 2 سانتی متر از اطراف اسکار پوشانده شود.درمان اسکارها با در نظر گرفتن اندازه آنها ممکن است 6 ماه تا یکسال طول بکشد ولی در صورتی که از عمر اسکار زیاد نگذشته باشد و یا به منظور پیشگیری 8 تا 12 هفته درمان برای بهبود اسکار کافی می باشد.

در مورد پوست های حساس بهتر است با درمان با 1 ساعت در روز آغاز شود و در صورت عدم بروز حساسیت، کم کم مدت درمان به 8 الی 12 ساعت در روز افزایش یابد.


Rejuvasil، ژلی با خاصیت درمانی مؤثر و ثابت شده در درمان انواع اسکار، محصول دیگر کمپانی Scar heal  می باشد.

80000-2

این ژل خواص درمانی بالاتری در مقایسه با هر ژل سیلیکونی دیگری دارد. برای افزایش اثربخشی این محصول روغن کوسه،دایمتیکون و فرم پایدار ویتامین C به ترکیبات این دارو اضافه شده است.

مطالعات زیادی ثابت کرده اند که محصولات سیلیکونی شرکت اسکار هیل بر روی انواع گوناگون جای زخم ها اثرات درمانی چشمگیری دارند و توصیه میشود در نقاط در معرض دید مانند صورت و یا نقاطی که بیمار در استفاده از نوارهای سیلیکونی مشکل دارد از این ژل به جای نوارهای سیلیکونی، استفاده شود.

انواع اثر زخمهایی که Rejuvasil بر روی آنها مؤثر میباشد عبارتند از:

کلوئیدها، اثر زخم ههای بسته ، زخم های جراحی، اثرات زخمهایی که بر اثر ضربه ایجاد شده اند ، اثر زخمهای سوختگی ، خطوط حاملگی و چاقی و اثرات بجای مانده از جوشهای پوستی

قبل از مصرف پوست ناحیه آسیب دیده را شستشو داده و خشک می نماییم سپس رزوانه 3 بار ژل را بر روی اسکار ماساژ می دهیم. توجه شود که این ژل بر روی زخمهای باز و بخیه ها استفاده نشود و از برخورد این ژل به چشم و سایر بافتهای مخاطی خودداری گردد.

 
[ دوشنبه بیست و سوم بهمن 1391 ] [ 10:57 ] [ دکتر رضایی ] [ ]

 

با هم بیاین دعا کنیم
خدامونو صدا کنیم
که آسمون بباره
فراوونی بیاره
ازش بخوایم برامون
سنگ تموم بذاره
*

راهها ی بسته وا شه
هیچکی غریب نباشه
صورت و شکل هیچکس
مردم فریب نباشه
**

شفا بده مریضو
خط بزنه ستیزو
رو هیچ دیوار و بومی
نخونه جغد شومی
***

خودش می دونه داره
هر کسی آرزویی
این باشه آرزومون
نریزه آبرویی
****

دعا کنیم رها شن
اونا که توی بندن
از بس نباشه نا اهل
زندونا رو ببندن
*****

سیاه و سفید یه رنگ بشه
زشتی هامون قشنگ بشه
کویرا آباد بشن
اسیرا آزاد بشن
******

خودش می دونه داره
هر کسی آرزویی
این باشه آرزومون نریزه آبرویی


"مسعود فردمنش"

[ یکشنبه بیست و دوم بهمن 1391 ] [ 11:14 ] [ دکتر رضایی ] [ ]

زردچوبه سرشار از نیاسین، کلسیم، آهن، روی، مس، پتاسیم و منیزیم است و دارای ماده ای به نام کورکومین است که عامل  رنگ زردچوبه و آنتی اکسیدانی قوی است که باعث سم زدایی در بدن می شود. کورکومین موجود در زردچوبه ضد سموم کبد، ضد التهاب و ورم، ضد دردهای رماتیسمی و التهابی است.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  زردچوبه باعث افزایش ترشح انسولین و کاهش قند خون می شود و ادویه ای مناسب برای دیابتی هاست که به دلیل داشتن آنتی اکسیدان های قوی عامل مهمی در پیشگیری از انواع سرطان ها می تواند باشدزردچوبه در هندوستان و چین و نقاط حاره زمین می‌روید‌.

از کنار برگ‌های غلاف در قاعده ساقه‌، شاخه‌های کوچک و استوانه‌ای شکل ضخیمی خارج می‌شود که به‌صورت مورب در زمین فرو‌رفته و هر یک ایجاد ریشه می‌کنند و مرتباً پایه‌های جدیدی به‌وجود می‌آروند.

قسمت مورد استفاده این گیاه ساقه زیرزمینی آن است که پس از خارج کردن از زمین تمیز کرده و ریشه‌های آ نرا جدا می‌کنند و در آب جوش قرار می‌دهند و پس از تیمز کردن به مدت چند روز آن را خشک می‌کنند. زردچوبه رنگ زرد یا خاکستری مایل به قهوه‌ای درد بوی آن معطر و طعم آن تلخ است.

زردچوبه گیاهی است از خانواده زنجبیل به ارتفاع حدود یک متر و نیم که دارای ساقه متورمی است. گلهای زردچوبه به صورت سنبله و به رنگ سبز مایل به زرد می‌باشد. زردچوبه در هندوستان و چین و نقاط حاره زمین می‌روید. از کنار برگهای غلاف در قاعده ساقه ، شاخه‌های کوچک و استوانه‌ای شکل ضخیمی خارج می‌شود که به صورت مورب در زمین فرو رفته و هر یک ایجاد ریشه می‌کنند و مرتبا پایه‌های جدیدی بوجود می‌آورند. 
قسمت مورد استفاده این گیاه ، ساقه زیرزمینی آن است که پس از خارج کردن از زمین تمیز کرده و ریشه‌های آنرا جدا می‌کنند و در آب جوش قرار می‌دهند و پس از تمیز کردن به مدت چند روز آنرا خشک می‌کنند. زردچوبه رنگ زرد یا خاکستری مایل به قهوه‌ای دارد بوی آن معطر و طعم آن تلخ است.

ترکیبات شیمیائی:
زردچوبه دارای اسانسی مرکب از اسیدهای والرینیک، کاپرلیک و فلاندون می‌باشد و همچنین دارای سابی نین، سینئول، بورنئول و الکل تورمرول و ماده کورکومین می‌باشد که رنگ زرد زردچوبه به‌علت همین ماده کورکومین می‌باشد.

خواص داروئی:
زردچوبه از نظر طب قدیم ایرانی گرم و خشک است و برای استفاده درمانی می‌توان آن را مانند چائی دم نمود و استفاده کرد البته جدیداً در بازار کانادا و آمریکا کپسول آن هم به بازار آمده است . زردچوبه دارای خواص درمانی زیر است:
۱) گرفتگی و انسداد صدا را باز می‌کند و برای تمیز کردن کبد به‌کار می‌رود.
۲) مخلوط یک قاشق غذاخوری زردچوبه و یک قاشق انیسون و سرکه برای درمان یرقان مفید است.
۳) برای رفع دندان درد آن را در دهان انداخته و بجوید.
۴) زردچوبه بهترین داروی ضد تورم است و در اروپا و آمریکا از آن بدین منظور استفاده می‌کنند که می‌توان از سه فنجان دم‌کرده زردچوبه در روز و یا مقدار ۲ کپسول سه بار در روز استفاده کرد.
۵) برای خشک کردن زخم‌ها و رفع درد آنها می‌توان گرد خشک زردچوبه را روی آنها ریخت.
۶) زردچوبه بادشکن، تصفیه‌کننده خون، تب‌بر، محرک و انرژی‌زا می‌باشد.
۷) زردچوبه برای رساندن دمل نیز مفید است.
۸) خانم‌هائی که عادت ماهیانه آنها نامنظم است برای تنظیم آن باید از زردچوبه استفاده کنند.
۹) از زردچوبه برای درمان کمر درد، پشت درد و سینه درد نیز استفاده می‌شود.
۱۰) برای درمان اسهال و اسهال خونی حتماً از دم‌کرده زردچوبه استفاده کنید.
۱۱) زردچوبه در قدیم برای درمان رماتیسم و سل به‌کار می‌رفته است.
۱۲) برای درمان التهاب لثه‌، زردچوبه را دم‌کرده و آن را قرقره کنید.
۱۳) تحقیقات اخیر دانشمندان نشان دادن است که زردچوبه از سرطان جلوگیری می‌کند بنابراین حتماً سعی کنید که در غذاها از زردچوبه استفاده کنید.

مضرات:
با تمام مزایای گفته شده باید اشاره کرد که زیاده‌وری در زردچوبه برای قلب مضر است ولی البته اگر آن را با لیمو ترش استفاده کنید اثرات مضر آن را خنثی می‌سازد.

[ یکشنبه بیست و دوم بهمن 1391 ] [ 10:51 ] [ دکتر رضایی ] [ ]

Osteocare
محلول استئوکر یک منبع غنی از کلسیم با طعم بسیار عالی است که ویتامین D3 موجود در آن به جذب بهتر کلسیم در بدن کمک می کند.همچنین به دلیل داشتن منیزیم و روی در عملکرد نرمال سیستم عصبی و ماهیچه ها مشارکت دارد.
فرمولاسیون مایع آن برای کسانی که مشکل بلع دارند ایده ال می باشد و کلسیم، منیزیم، روی و ویتامین D3 موجود در ان به حفظ سلامت استخوانها کمک می کند.
دریافت مقادیر مناسبی از کلسیم برای زنان و مردان بالای 50سال، دوران بارداری و شیردهی و بعد از یائسگی بسیار مهم می باشد.
طعم پرتقالی آن برای کودکان بالای یک سال ایده ال بوده و کلسیم و ویتامین D3 آن به رشد و تکامل استخوان در کودکان کمک میکند.


[ پنجشنبه نوزدهم بهمن 1391 ] [ 23:19 ] [ دکتر رضایی ] [ ]

قطره بیبی جویس، محصول شرکت یوروویتال آلمان، دربرگیرنده طیف کاملی از تمامی ویتامین های ضروری می باشد. ویتامین ها ترکیبات آلی هستند که بدن قادر به ساخت آن نمی باشد یا به میزان خیلی کم در بدن تولید می شوند. لذا این ترکیبات باید از طریق تغذیه تامین شوند. عملکرد اساسی ویتامین ها مشارکت آنها در تنظیم و کنترل فعالیت های متابولیسمی است.

مصرف 1 سی سی از این قطره مولتی ویتامین نیاز روزانه بدن کودکان به ویتامین های ضروری را برطرف می کند. این ویتامین ها شامل :             ویتامین C،ویتامین E، نیاسین، ویتامین B1، B2، B6، B12،ویتامین A،ویتامین D و فولیک اسید است که مقدار آن در هر سی سی از قطره طبق جدول زیر می باشد:


 Supplement facts Per 1 ml

 Vitamin C  40 mg
 Vitamin E 6 mg
 Niacin 4 mg
 Vitamin B2 0,7 mg
 Vitamin B1 0,6 mg
 Vitamin B6 0,4 mg
 Vitamin A 300 µg
 Folic acid 150 µg
 Vitamin D3 5 µg
 Vitamin B12  1 µg

 


[ چهارشنبه هجدهم بهمن 1391 ] [ 23:24 ] [ دکتر رضایی ] [ ]

می خواهم نباشم
کاش سرم را بردارم و برای یک هفته در گنجه ای بگذارم
و قفل کنم!
در تاریکی یک گنجه خالی.

و روی شانه هایم،
در جای خالی سرم
چناری بکارم.
و برای یک هفته،
در سایه اش آرام بگیرم!

                                                                               

                                                                                   "ناظم حکمت"

[ چهارشنبه هجدهم بهمن 1391 ] [ 22:20 ] [ دکتر رضایی ] [ ]


Asmavit
 • کمک به کاهش شدت و تعداد حملات آسم
 • بهبود عملکرد ریه ها
 • کمک به کاهش علائم ناشی از آلرژی و حساسیت های فصلی
 • کمک به تقویت سیستم ایمنی (کلیه عفونت ها)
 • تقویت سیستم تنفسی در مقابل عفونت های دستگاه تنفسی مانند: سرماخوردگی،آنفولانزا و ...
 • حاوی بیوفلاونوئیدهای مرکبات, آنتی اکسیدانت ها,ویتامین ها و مواد معدنی مانند سلنیوم, روی و منیزیوم
 • ایده آل برای تمام سنین


[ سه شنبه هفدهم بهمن 1391 ] [ 18:2 ] [ دکتر رضایی ] [ ]

باز باران بی ترانه
باز باران با تمام بی کسی‌های شبانه
می‌خورد بر مرد تنها
می‌چکد بر فرش خانه
باز می‌آید صدای چک چک غم
باز ماتم


من به پشت شیشه تنهایی افتاده
نمی‌دانم، نمی‌فهمم
کجای قطره‌های بی کسی زیباست؟


نمی‌فهمم، چرا مردم نمی‌فهمند
که آن کودک که زیر ضربه شلاق باران سخت می‌لرزد
کجای ذلتش زیباست؟
نمی‌فهمم


کجای اشک یک بابا
که سقفی از گل و آهن به زور چکمه باران
به روی همسر و پروانه‌های مرده‌اش آرام باریده
کجایش بوی عشق و عاشقی دارد؟
نمی‌دانم


نمی‌دانم چرا مردم نمی‌دانند
که باران عشق تنها نیست
صدای ممتدش در امتداد رنج این دل‌هاست
کجای مرگ ما زیباست؟
نمی‌فهمم


یاد آرم روز باران را
یاد آرم مادرم در کنج باران مُرد
کودکی ده ساله بودم
می‌دویدم زیر باران، از برای نان


مادرم افتاد
مادرم در کوچه‌های پست شهر آرام جان می‌داد
فقط من بودم و باران و گل‌های خیابان بود
نمی‌دانم
کجای این لجن زیباست؟


بشنو از من، کودک من
پیش چشم مرد فردا
که باران هست زیبا، از برای مردم زیبای بالادست
و آن باران که عشق دارد، فقط جاری ست بر عاشقان مست
و باران من و تو درد و غم دارد
خدا هم خوب می‌داند
که این عدل زمینی، عدل کم دارد


                                                                                                                        "کارو دردریان"

[ جمعه سیزدهم بهمن 1391 ] [ 11:20 ] [ دکتر رضایی ] [ ]

غذاهای مقوی برای دوران بارداری:

 کلم بروکلی:

Broccoli

  کلم بروکلی نه تنها سرشار از مواد مغذی نظیر کلسیم و فولیک اسید است که برای یک حاملگی سالم ضروری است بلکه دارای فیبر    و آنتی اکسیدان های ضروی برای میارزه با بیماری است و چون دارای مقدار زیادی ویتامین c میباشد این سبزی سبز رنگ محبوب هنگامی که غذاهای دارای آهن مصرف شود به جذب آهن نیز کمک میکند.


 غلات غنی شده(cereal) :

Breakfast Cereal

  میدانید که مصرف فولیک اسید قبل از حاملگی و در طول هفته های اول حاملگی خیلی مهم است اما باید بدانید که بدن در طول این  9 ماه به ویتامین ب نیاز شدید دارد. کارشناسان مصرف 400 میکرو گرم در روز از مکمل های ویتامین ب یا غذاهای مقوی نظیر غلات که سرشار از آهن می باشد نظیر مارچوبه و نخود را توصیه می کنند.


 عدس و لوبیای خشک:

Lentil Salad

همه خانم ها در طول حاملگی باید 10 گرم پروتئین اضافی در روز مصرف کنند. لوبیا و عدس یک منبع عالی برای این منظور است و در هر فنجان حدود 15 گرم پروتئین دارد. همچنین غنی از فیبر است که از یبوست جلوگیری می کند.یک فنجان عدس پخته شده نیمی از نیاز روزانه شما به فولیک اسید را برطرف می سازد و شما می توانید آنرا همراه با برنج و سالاد نیز مصرف کنید.


 شیر بدون چربی:

Nonfat Milk

بدن در دوران بارداری تقریبا دو برابر کلسیم غذاها را جذب می کند. نیاز روزانه به کلسیم نسبت به قبل از بارداری یکسان است اما چون اغلب ما کلسیم کمتری دریافت می کنیم نوشیدن شیر بدون چربی کمک کننده است و هر لیوان شیر حدود 30 درصد از میزان مجاز رژیم غذایی را تامین می کند.


موز:

Bananas

موز سرشار از پتاسیم است و انرژی فوری برای غلبه بر خستگی دوران حاملگی را فراهم می کند.و برای رفع حالت تهوع نیز مناسب است. شما می توانید تکه های موز را با غلات صبحانه همراه با ماست، توت، یخ و آب میوه طبیعی میل کنید.


گوشت بدون چربی:

Raw Chicken

نیاز بدن به آهن در دوران بارداری دو برابر می شود پس خوردن غذاهای سرشار از آهن در این دوران مهم است. گوشت بدون چربی نیاز شما به آهن را برآورده می کند.


پنیر:

مصرف پنیر نرم در دوران بارداری ممنوع است. اما پنیرهای سخت نظیر موزارلا (mozarella)و چدار (cheddar ) نیاز شما به کلسیم را برآورده می کند پنیر غنی از پروتئین نیز است.


تخم مرغ:

Mushroom & Broccoli Omelet

برای خانمهایی که در دوران بارداری از گوشت متنفر می شوند تخم مرغ جایگزین مناسبی است.زیرا تمام اسیدهای آمینه مورد نیاز بدن را در بردارد.هیچ چیز بهتر از یک شام سریع شامل املت, سبزی تازه و کمی پنیر نیست.اگر بوی غذا شما را آزار می دهد می توانید تخم مرغ را بجوشانید و آنرا به عنوان صبحانه یا همراه با سالاد مصرف کنید.


 آرد جو دو سر:

کربوهیدراتهای موجود در این محصول سطح کلسترول خون شما را کاهش می دهد. به جای خرید آرد جو طعم دار با قند بالا می توانید از نوع خام آن استفاده کنید و یک قاشق چای خوری از آن را با ژل یا شربت یا آب میوه میل کنید.

 

 سبزیجات با برگ تیره:

Spinach

اسفناج پخته شده دارای میزان بالای از آهن و فولیک اسید است.کلم پیچ و شلغم منبع خوبی از کلسیم هستند و ارزش غذایی سالاد را افزایش می دهند شما می توانید این برگهای سبز را به ساندویچ اضافه کنید یا از آنها در داخل سوپ یا پاستا استفاده کنید.


نان سبوس دار:

Whole-Grain Bread

   با جایگزین کردن نان سبوس دار به جای نان سفید سنتی شما مطمئن خواهید شد که روزانه 20 یا 35 گرم فیبر مصرف خواهید کرد.نان سبوس دار نیاز شما به آهن و روی را برطرف می کند.


 مرکبات:


6 مورد از فواید استفاده مرکبات

    مرکبات دارای مقادیر زیادی از ویتامین ث فولیک اسید و فیبر هستند. و چون 90 درص آن را آب تشکیل می دهد نیاز روزانه شما به مایعات را برطرف می کند.


  خشکبار:

   چربی برای رشد مغز جنین حیاتی است و همچنین شما را زمان زیادتری سیر نگاه می دارد.کارشناسان توصیه می کنند که چربی اشباع شده که در گوشت و کره یافت می شود را با چربی اشباع نشده جایگزین کنید این نوع چربی ها در خشکبار یافت می شوند اگر شما هر گونه حساسیتی داشته باشید کارشناسان توصیه می کنند که از غذاهای حساسیت زا نظیر بادام زمینی در طول حاملگی اجتناب کنید. تحقیقات نشان می دهد که جنین ممکن است به برخی غذاها حساسیت نشان دهد که این باعث بالا رفتن خطر حساسیت به بعضی غذاها در دوران کودکی خواهد شد.


    میوه های خشک:

Dried Fruit

وقتی شما هوس خوردن چیزی شیرین دارید می توانید از میوه های خشک قابل حمل و خوشمزه استفاده کنید مثل زردآلو گیلاس و زغال اخته (که از عفونتهای لوله ادرای نیز جلوگیری می کند).

[ چهارشنبه یازدهم بهمن 1391 ] [ 0:26 ] [ دکتر رضایی ] [ ]


شلغم نه تنها از نظر داشتن ویتامین و خواص معدنی اش ارزنده است، بلکه از حیث سایر ویژگی های غیر غذایی هم سرآمد بوده و در زمره سبزی های مهم شمرده می شود.

شغلم یا «شلم» ریشه متورم گیاهی از تیره شب بو «cruciferae» است که نام علمی آن «Brassicarapa» می باشد شلغم در زبان عربی شلجم یا لفت نامیده می شود.
علاوه برپیازسبزی های لیفی (گیاهان سبز) نیز عوامل عمده پیشگیری از سرطان به شمار می آیند. زیرا آنها همانند کلم پیچ و سایر گیاهان چلیپایی طبق تحقیقات آزمایشگاهی از مواد برخوردارند که رشد سرطان را در جانوران متوقف می سازند. همچنین شلغم روغنی (منداب) که شلغمی بزرگ و زرد رنگ است، دارای مواد ضد سرطانی است.

شلغم دارای هشت درصدمواد نشاسته ای دو درصد چربی و دو درصد مواد سفیده ای و مقداری سلولز می باشد به همین جهت خوردن شغلم شخص را سیر می کند و نیروی لازم را به آدمی می دهد و موجب چاقی نیز نمی گردد.
نکات مفید:
شلغم یکی از بقولات بسیار قوی و مغذی است که به سبب دارا بودن ده درصد مواد قندی و سرشار بودن از املاح مفیدی مانند کلسیم و منیزیم جزو مواد غذایی بسیار با ارزش به حساب می آید.
شلغم یکی از پاک کننده ها و سازنده های خون بوده و چنان که گفته شد، املاح کلسیم و منیزیم موجود در آن موجب جلوگیری از ابتلا به بیماری های خطرناکی مانند سرطان می شود.
هم چنین شورة محتوی در آن باعث تصفیه خون و دفاع بدن در برابر بیماری های عفونی است.
پتاسیم موجود در شلغم، چربی را خنثی می کند و آرسنیک آن در تشکیل گویچه های سفید و قرمز خون دخالت مستقیم دارد. از طرف دیگر فسفر موجود در شلغم، موجب تقویت یاخته های عصبی می شود.
باید دانست که لازم است از برگ شلغم خواه به صورت پخته یا خام در سوپ یا سالاد و یا خوارک های دیگر استفاده شود. نه تنها در برگ شلغم مقدار زیادی کلسیم وجود دارد بلکه علاوه بر آن، این گیاه حاوی مقادیر زیادی آهن و مس نیز هست که سبب ازدیاد خون و به ویژه هموگلوبین می شود.

به هر اندازه رنگ برگ شلغم تیره تر باشد، ید بیشتری در آن هست.

همچنین وجود ویتامین آ، ب و ث در برگ و ریشه آن، به خوبی نشانگر نقش مؤثر و مهم آن در حفظ تعادل عصبی و به خصوص در تعادل تغذیه آن مؤثر است.
دکتر برتوله ثابت کرده است که عصاره شلغم، حل و دفع سنگ های کلیوی را به علت خاصیت حل کنندگی که بر روی اسید اوریک دارد، تسهیل می کند.
شلغم اثر مفید و مؤثری در درمان بیماری های دستگاه تنفسی دارد. برای این منظور از آش و سوپ آن استفاده می شود. همین طور می توان عصاره آن را به دست آورد. برای این کار شلغم را با شکر سرخ به وزن مساوی در کمی آب می ریزند و به ملایمت حرارت می دهند.

طریقه دیگر آن است که وسط شلغم بزرگی را خالی کرده و سکر سرخ را درون آن می ریزید و پر می کنند و می پزند.

شکل سوم نیز آن است که شلغم را به حلقه های گرد بریده و پیاز را نیز به همین شکل در می آورند سپس طبقات شلغم و پیاز را در ظرف گردی بر روی حرارت می گذارند و هنگامی که گرم می شود به تدریج شربت آن جدا می شود. این شربت برای درمان سرماخوردگی و گلودرد بسیار نافع است و از آن می توان به عنوان غرغره نیز استفاده کرد که در موارد گلودرد به کار برده می شود.
دردمل، کورک و هر نوع کانون التهابی و تورمی یا چرکی از ضماد شلغم پخته استفاده شده و بر روی موضع می گذارند.
ترب سیاه هم کلیه خواص شلغم را دارا بوده و حتی در برخی مواقع غنی تر هم هست. بهتر آن است که ترب سیاه و شلغم خام را رنده کرده و به شکل خام میل کنند تا از خواص آنها به طور کامل بهره گیرند
می توان از این دو با سبزی های دیگر نیز به صورت سالاد استفاده کرد.
شلغم ویتامینهای «آ» و «ب» و «ث» و عناصری مانند فسفر، کلسیم، گوگرد، منیزیم و ید دارد.
شلغم حاوی نشاسته و پروتئین و سلولز است و به این سبب نیروزا می باشد.
شلغم برای بیماران مبتلا به بیماری قند مفید است و از خام آن می توان به عنوان انسولین گیاهی استفاده کرد. شلغم خاصیت میکروب کشی و ضد ویروسی دارد. سرفه های خشک را درمان می کند، خلط آور است، در پیشگیری و درمان سرماخوردگی بسیار مفید است، مقاومت بدن را افزایش می دهد.
در فصل زمستان شلغم بخورید ، تا در همه سال در برابر بیماریها بیمه شوید.

شلغم به کاهش قند خون کمک می کند : بیماران دیابتی با خوردن شلغم به میزان زیادی به پایین آوردن قند خون خود کمک می کنند چرا که شلغم با داشتن مواد مفید به بهبود آنها نیز کمک می کند.

همچنین شلغم آب، پروتئین، کلسیم، فسفر،آهن، تیوسیانات، ید، گوگرد، منیزیوم و مقدار کمی ارسنیک و گوهر شب چراغ و روبیوم دارد که از عناصر بسیار مفید است.

همچنین شلغم دارای ویتامین های (CوBوA) می باشد.

 در شلغم، ترکیبی با خاصیت میکروب کشی وجود دارد که موجب از بین رفتن بسیاری از میکروب ها و ویروس ها می شود و بر همین اصل است که در درمان زکام و سرماخوردگی تاثیر بسزایی دارد و از مبتلا شدن به این بیماری ها نیز جلوگیری می کند.
شلغم با طبیعت گرم دارای خاصیت های زیادی می باشد که به گوشه ای از آن اشاره می کنیم: شلغم در دستگاه گوارش موجب تحریک اشتها لینت مزاج می شود اما خود نفاخ و دیرهضم است که اگر بر روی آن مقداری پودر آویشن بپاشیم به هضم آن کمک می کند.

ترشی شلغم تقویت کننده دستگاه گوارش و هضم کننده غذا است روغن تخم شلغم هم به عنوان ملین استفاده می گردد. شلغم پخته نرم کننده سینه درمان کننده تنگی نفس، سرفه و سیاه سرفه و برونشیت و دیگر اختلالات تنفسی است.

شلغم کلیه ها را تقویت و اختلالات کلیه را از بین می برد تخم شلغم همراه با عسل دفع کننده سنگ مثانه و درمان کننده بیماری های مجاری ادرار است.

ضماد شلغم التیام دهنده سرمازدگی شقاق های پوستی و گشوده شدن آبسه می باشد. بیمارانی که دچار نقرس مزمن هستند از ضماد شلغم برای تسکین درد مفاصل خویش استفاده کنند شلغم خلط آور نیز می باشد و برای مداوای آنژین استفاده می گردد.

شلغم از گسترش بیماری جذام جلوگیری می کند و این بیماری را درمان می کند شلغم در درمان کم خونی عفونت های دهان و گلو بسیار موثر است آب شلغم درمان کننده مرض قند است و سرشار از انسولین است.

شلغم فعالیت غده تیروئید را نیز کنترل می کند نوع دیگر شلغم «کولزا» نام دارد که از آن روغن تهیه می شود خوردن یک کاسه آش شغلم در سرمای زمستان گوارای وجودتان باد.

 

[ شنبه هفتم بهمن 1391 ] [ 20:38 ] [ دکتر رضایی ] [ ]

 در زبان انگلیسی آویشن تحت عنوان Thymus Valgaris تلفظ می‌شود که تیموس یک لغت یونانی و به معنای شجاع است. در یونان باستان زنان این گیاه را به لباس شوهرانشان که عازم جنگ بودند می‌دوختند زیرا آنها معتقد بودند که آویشن سبب شجاعت و در نتیجه پیروزی همسرانشان در جنگ می‌شود.

    
آویشن یکی از قدیمی‌ترین گیاهان دارویی است به طوری که مصریان و یونانیان باستان از آویشن برای درمان بیماری‌های خود استفاده می‌کرده‌اند. در کتب مذهبی از آویشن به عنوان گیاه مورد علاقه حضرت موسی(ع) یاد شده است.

۵۶۷۵۷۵۶۷۵.jpg

 آویشن گیاهی است از خانواده نعناعیان و گیاه بومی نواحی شرقی مدیترانه است. این گیاه چند ساله به صورت بوته‌های متراکم و پرشاخه رشد می‌کند. قسمت‌های دارویی آن، سرشاخه‌های آن و برگهای خشک شده آن است.

    
خواص دارویی:

- آویشن به عنوان گیاهی ضدعفونی کننده شناخته‌ شده است. محلول شستشوی دهان که حاوی آویشن باشد در درمان عفونت لثه موثر است و به همین دلیل برای تهیه برخی از دهانشویه‌ها، خمیر دندان‌ها نیز به کار می‌رود.

- مصرف خوراکی آویشن دارای اثر خلط آور و ضد سرفه خوبی می باشد به همین دلیل محصولات زیادی به ویِه به شکل شربت از آن تهیه شده است که از بین انها می توان به شربت آوی پکت، برونکوباریج،تیمکس، توسیان،تیمیان و برونکو تیدی اشاره کرد. همچنین تیموِِِِِژل به شکل کپسول و توسیوین به شکل قطره خوراکی نیز وجو دارد که به شکل ترکیبی از آویشن و رازیانه برای درمان سرفه کاربرد دارد

 - آویشن داروی سنتی دردهای معده و روده است. جوشانده این گیاه در درمان پیچش روده و اسهال موثر است و برای دفع انگلهای روده، در گذشته از آویشن استفاده می‌کرده‌اند.

 

 - آویشن دارای اثرات ضدقارچی و ضدباکتریایی قوی است و این خاصیت به دلیل وجود تیمول و کارواکرول در اسانس این گیاه است که در بعضی محصولات موضعی به عنوان ضد خارش و ضد میکروب به کار می رود.

- شستن سر با محلول رقیق اسانس آویشن سبب افزایش جریان خون در پوست سر و قوی شدن غده‌های مو و در نتیجه جلوگیری از ریزش مو می‌شود.

 - استفاده از اسانس آویشن برای مبتلایان به دردهای عضلانی، مفصلی و روماتیسمی مفید است.

 - آویشن عامل تصفیه‌کننده خوبی بوده و در درمان بیخوابی و امراض جهاز هاضمه مفید است.

- آویشن ضدتشنج و ضد صرع و ضد نفخ بوده و برای تقویت بینایی و معده هم مفید است.

 - در خوردن آویشن نباید زیاده‌روی کرد زیرا باعث بروز آلبومین در ادرار می‌شود. همچنین مصرف آن برای زنان حامله و باردار توصیه نمی‌شود.

[ جمعه ششم بهمن 1391 ] [ 11:28 ] [ دکتر رضایی ] [ ]

سرماخوردگی و گلودرد یک عفونت حاد( کوتاه مدت) ویروسی در قسمت مجرای تنفسی فوقانی است که از طریق هوا مانند عطسه کردن یا تماس با افراد مبتلا به بیماری، از فردی به فرد دیگر سرایت می کند.

ریسک فاکتورهای ایجاد کننده سرماخوردگی عبارت است از ضعف سیستم ایمنی،سیگار کشیدن،استرس های فیزیولوژیک،سوء تغذیه،افزایش حجم جمعیت،ساختار خانواده ای که دارای فرزندان پیش دبستانی و دبستانی هستند.سرما خوردگی با در معرض هوای سرد قرار گرفتن ایجاد نمی شود بلکه در این امر عاملی عفونت زا موثر است. عمده ترین راه انتقال سرما خوردگی دست دادن با فرد آلوده است.
علائم سرماخوردگی چیست؟

آب ریزش و گرفتگی بینی، گلودرد، بی تابی و التهاب از علائم عمده آن است. بیشتر اوقات گلودرد به تنهایی و جدای از سرماخوردگی، خود یک علامت جدی است مثل گلودرد استرپتوککی( میکروبی) که احتیاج به تشخیص پزشکی و درمان با آنتی بیوتیک دارد. وقتیکه عفونت ویروسی است، آنتی بیوتیک ها تأثیری در بهبود سرماخوردگی ندارند.
درمان سرماخوردگی چگونه است؟

محیط مرطوب و گرم، باعث تسریع بهبود می شوند. غرغر ه کردن آب نمک گرم باعث تسکین گلودردخواهد شد.مایعات گرم مثل سوپ مرغ و شیر  یا چای شیرین شده  باعث رقیق شدن ترشحات  بینی  می شود.شستشوی منظم دست از گسترش عفونت جلوگیری خواهد کرد.

کسانیکه به سختی دچار سرماخوردگی می شوند، بایستی استراحت کنند. داروهای بازکننده گرفتگی بینی مانند پزودوفدرین و فنیل فرین، بطور موقت بینی را باز می کنند، اما اغلب مجدداً بینی دچار گرفتگی می شود.

برای حفظ تعادل آبی و تسهیل جریان ترشحات بدن، بایستی مقدار زیادی مایعات نوشید. اگر سرفه شدید یا خطرناک باشد، داروهای ضد سرفه مثل دکسترومتورفان، خصوصاً برای خواب راحت، تجویز می شوند.

درغیراینصورت ، برای خارج ساختن ویروس های عفونی و ترشحات جمع شده در گلو، بایستی خلط را دفع کرد و نبایستی آن را در گلو نگه داشت.
توصیه های غذایی مفید:

زیاده روی در مصرف شکر، چربی و الکل به سیستم ایمنی بدن آسیب می زند، هر چند که از چگونگی تاثیر این موادغذایی در طول دوره ی سرماخوردگی اطلاع دقیقی در دست نیست.

مکمل های غذایی مفید:

ویتامین C :

بررسی ۲۱ مطالعه نشان داد مصرف ۱ تا ۸ گرم ویتامین C در روز، مدت و شدت سرماخوردگی را تا ۲۳ درصد کاهش می دهد.

مقدار مناسب ویتامین C بری درمان سرماخوردگی معلوم نیست، ولی ممکن است حداکثر ۱ تا ۳ گرم در روز باشد؛ با توجه به اینکه مقدار بیشتر از ۲۰۰- ۱۲۰ میلی گرم در روز، بعنوان مقدار مناسب و کافی برای افراد سالم در نظر گرفته می شود.

بررسی ۲۳ مطالعه نشان داد مکمل دهی ویتامین C در کودکان اثرات بهتری نسبت به بزرگسالان دارد. همان مطالعه ثابت کرد مصرف ۲ گرم یا بیشتر ویتامین C در روز، در کاهش مدت سرماخوردگی مؤثرتر از ۱ گرم در روز است.

روی (Zn) :

وقتیکه روی (Zn) در زمان سرماخوردگی بصورت مکمل به افراد داده شد، ثابت کرد که این عنصر باعث کاهش قدرت ویروس ها برای احاطه سلولهای بدن و کمک به سلولهای ایمنی برای مبارزه با سرماخوردگی می شود و علائم سرماخوردگی را تسکین می دهد.

قرص روی مدت سرماخوردگی را در بزرگسالان کاهش داد ولی در کودکان اثری نداشت.

قرص های حاوی گلوکونات روی، گلسین- گلوکونات روی واستات روی در بهبود مؤثرند، ولی اشکال دیگر روی و قرص هایی که حاوی اسید سیتریک، اسید تارتاریک، سوربیتول و مانیتول هستند ، اثری ندارند و در مطالعاتی که این اشکال روی بکار رفت مثل مواقعی که مقدار روی کافی نبود، موفقیتی در عمل حاصل نشد.

برای بهبود سرماخوردگی، قرص هایی که حاوی ۱۳ تا ۲۵ گرم گلوکونات روی، گلسین- گلوکونات روی یا استات روی می باشند، هر ۲ ساعت یکبار برای چند روز مختلف استفاده می شوند.  اگر این قرص ها با بروز اولین علامت سرماخوردگی مصرف شوند، بهترین اثر را دارند.


[ پنجشنبه پنجم بهمن 1391 ] [ 22:56 ] [ دکتر رضایی ] [ ]


"یک اگر با یک برابر بود ..."
*
معلّم پای تخته داد می زد
صورتش از خشم گلگون بود
و دستانش به زیر پوششی از گَرد پنهان بود
ولی ‌آخر کلاسی ها
لواشک بین خود تقسیم می کردند
وان یکی در گوشه ای دیگر "جوانان" را ورق می زد
برای آنکه بی خود ، های و هو می کرد و با آن شور ِ بی پایان
تساوی های جبری رانشان می داد
با خطی خوانا به روی تخته ای کَز ظلمتی تاریک
غمگین بود
تساوی را چنین بنوشت :
              "یک با یک برابر هست ..."
از میان جمع ِشاگردان یکی برخاست ،
همیشه یک نفر باید به پا خیزد .
به آرامی سخن سر داد :
تساوی اشتباهی فاحش و محض است ...
معلّم
مات بر جا ماند .
و او پرسید :
اگر یک فرد انسان ، واحد ِ یک بود آیا باز
                یک با یک برابر بود ؟
سکوتِ مُدهِشی بود و سوالی سخت
معلّم خشمگین فریاد زد :
                   آری برابر بود
و او با پوزخندی گفت :
اگر یک فرد انسان ، واحد ِ یک بود
آن که زور و زر به دامن داشت ، بالا بود
وانکه
قلبی پاک و دستی فاقد ِ زر داشت
                           پایین بود ...
اگر یک فرد انسان ، واحد ِ یک بود
آن که صورت نقره گون ،
           چون قرص ِ مَه می داشت
                              بالا بود
وان سیه چرده که می نالید
              پایین بود ...
اگر یک فرد انسان ، واحد ِ یک بود
این تساوی زیر و رو می شد
حال می پرسم یک اگر با یک برابر بود
نان و مال ِ مفت خواران
                    از کجا آماده می گردید ؟
یا چه کس دیوار ِ چین ها را بنا می کرد ؟
یک اگر با یک برابر بود
پس که پشتش زیر بار ِ فقر خم می شد ؟
یا که زیر ِ ضربتِ شلاق لِه می گشت ؟
یک اگر با یک برابر بود
پس چه کس آزادگان را در قفس می کرد ؟
معلم ناله آسا گفت :
- بچه ها در جزوه های خویش بنویسید :
                        یک با یک برابر نیست ...                                                                           "خسرو گلسرخی"

                                                                                   

[ پنجشنبه پنجم بهمن 1391 ] [ 17:24 ] [ دکتر رضایی ] [ ]

میون این همه کوچه
که به هم پیوسته
کوچه ی قدیمی ما
کوچه ی بن بسته
دیوار کاهگلی یه باغ خشک
که پر از شعرای یادگاریه
بین ما مونده و اون رود بزرگ
که همیشه مثل بودن جاریه
صدای رود بزرگ
همیشه تو گوش ماست
ای صدا لالایی
خواب خوب بچه هاست
کوچه اما هر چی هست
کوچه ی خاطره هاست
اگه تشنه ست ، اگه خشک
مال ماست ، کوچه ی ماست
توی این کوچه به دنیا اومدیم
توی این کوچه داریم پا می گیریم
یه روز هم مثل پدربزرگ باید
تو همین کوچه ی بن بست بمیریم
اما ماعاشق رودیم ، مگه نه ؟
نمی تونیم پشت دیوار بمونیم
ما یه عمر تشنه بودیم ، مگه نه ؟
نباید ایه ی حسرت بخونیم
دست خسته مو بگیر
تا دیوار گلی رو خراب کنیم
یه روزی هر روزی باشه دیر و زود
می رسیم با هم به اون رود بزرک
تنای تشنه مو نو
می زنیم به پاکی زلال رود

                                                                

                                                                         "ایرج جنتی عطایی"


[ پنجشنبه پنجم بهمن 1391 ] [ 17:10 ] [ دکتر رضایی ] [ ]

گیاه جادویی زنان

گیاه جادویی زنان
آشنایی با خواص درمانی گیاه پنج انگشت (Vitex Agnus Castus ):

درختچه ای زیبااست باگلها آبی مایل به بنفش،برگهای درختچه،شبیه برگ انار بوده روی آنها سبزتر از پشت برگها است.برگهای آن پنجه ای ومعمولاً۵ برگچه دارد،میوه های آن شبیه فلفل سیاه است وبوی خاصی می دهند.

دریونان اغنیس یا chaste،به معنای طاهر،پاک معنا می گرددودر گذشته راهبان هنگام بهار در معابد خود از این گیاه به دلیل تضعیف قوای جنسی وازبین بردن شهوت در مردها استفاده می کرده اند.

میوه گیاه سابقاًتحت نام Semen agni Castiبعنوان تسکین دهنده قوای شهوانی مصرف داشته است.

فارماکولوژی:

Vitexحاوی هورمون نیست،ولی ترشحات هورمونها را تحریک وفعالیت آنها را متعادل می کند.فرمول Vitexتقلیدکننده غده هیپوفیز در مورد هورمونهای   Fsh,LH,LTH می باشد. از آنجا کهVitexآگونیست دوپامین  است می تواند موجب مهار ترشح پرولاکتین از هیپوفیز قدامی گردد.

این گیاه می تواند تأثیرخود رامطابق با نیاز بدن اعمال کند،برای مثال درسندرم قاعدگی دردناک این گیاه موجب مقابله با آثار ترشح استروژن شده ودرعلائم پس از یائسگی این گیاه علائم ناشی از کمبود ترشح استروژن را جبران می سازد.

Vitexدارای مواد فیتو استروژن فعال می باشد،این اثررااز طریق نفوذ روی غدد هیپوفیزوهیپوتالاموس انجام داده ودر نتیجه هورمون FsH,LHرا تعدیل می نماید.

موارد مصرف:

1-دوره پیش یائسگی Perimenopause

Pms-2(سندرم پیش از قاعدگی)

سردرد،اضطراب،اختلال در خواب،تحریک پذیری،عصبانیت،دردپستان،گاهی اسپاسم های شکمی،نفخ،تورم که بطور معمول درتعدادی اززنان قبل از دوره قاعدگی صورت می گیرد معمولاً نشانه افزایش استروژن وکاهش پروژسترن دراین زنان می باشد

.Vitexدرمانگر نشانه های مذکور می باشد.

3-دردپستان(Mustodynia) –اختلالات سیکل قاعدگی

از کاربردهای درمانی دیگری که برای Vitex نامبرده شده است می توان به هیپرمنوره،پلی منوره،بی نظمی قاعدگی،آمنوره ثانویه،ناباروری،فیبروم رحم،هیپرپرولاکتیمی،کمی شیر،کاهش میل جنسی زنان،آکنه اشاره نمود.

Vitexدرطب سنتی:

درکتاب مخزن الادویه  تحت عنوان  Vitexبه خصوصیتهای قابض  تحلیل برنده،بازکننده گرفتگی های کبدی ومغزی،نیرودهنده،اشتهاآور،بادشکن

وضدنفخ،مفیددرقاعدگیهای عقب افتاده وبیماریهای رحمی اشاره گردیده از برگهای گیاه در گذشته قرصهائی تهیه می شده که سه بار در روز تا سه روز پس از زایمان به زنانی تجویز می شده که دچار بی اشتهائی شدید،ضعف ولاغری مبتلا می شده اند.

در کاهش ترشح شیر مادرشیرده،برقراری جریان طبیعی قاعدگی،خشک کردن منی،افزایش تمایلات جنسی در زنان کاربرد داشته است.

شیاف واژینال تهیه شده از برگ ومیوه قاعده آور بوده وSitzbatchآن برای تورم های رحم،مشکلات تخمدانی،واژینیت آتروفیک درمنوپوزها مؤثر است.مقدار مصرف آن ۵گرم در روزوجهت جلوگیری از عوارض جانبی توصیه شده همراه صمغ عربی یا کتیرا مصرف گردد.

میزان وطریقه مصرف:

ازعصاره میوه پنج انگشت محصولات مختلفی به صورت قطره،قرص،کپسول تهیه شده که قرص آگنوگل ,قرص و قطره ویتاگنوس از آن جمله هستند و کارآئی قطره های آن بهتر از اشکال دیگر است.مقدار مصرف معمولی قطره های آن ۴۰ قطره یک بار در روز است که می توان در صورت نیاز از مقادیر بیشتری استفاده کرد.

عملکرد دارو کندبوده وگاهی باید به صورت طولانی مصرف شود.برای نمونه در نازائی وعدم تخمک گذاری حداقل ۵تا۷ماه مصرف شود.درآمنوره ثانویه باید بیش از ۲سال مصرف شود.اثرات آن بعدازیک یادو سیکل مشخص وپس از ۴تا۶ ماه به حداکثر می رسد.

عوارض جانبی:

ناشی از فرآورده های گیاه بسیار محدود واکثراًضعیف هستند.این عوارض شامل خارش بدن،راش های پوستی،تهوع،اسهال به میزان ۱تا۲%در خانم ها ایجاد می شود.درتعداد اندکی از خانم ها در ماه های اول باعث پرید سنگین می شود.

موارد منع مصرف ونکات قابل توصیه:

مصرف آن دربارداری با توجه به اثرات قاعده آور(تجربی)ممنوع است،ازطرفی این گیاه در سه ماهه اول بارداری در کسانی که به دلیل پروژسترن ناکافی سقط داشته اند مؤثربوده است(تجربی).Vitex نباید همراه با داروهای پروژسترونی وقرص های ضدآبستنی مصرف شود.هالوپریدول ممکن است اثرات پنج انگشت را تضعیف یا مهار کند.عصاره گیاه پنج انگشت ممکن است موجب تشدید دیسمنوره اسپاسمودیک که مربوط به pms نباشد گردد.مطالعه بر روی مادران شیرده،اثرات مفید آن را بدون ایجاد مسمومیت نشان داده است.

[ پنجشنبه پنجم بهمن 1391 ] [ 14:46 ] [ دکتر رضایی ] [ ]

براساس يک مطالعه با حمايت مالي توليدکنندگان عسل، به نظر مي‌رسد که مصرف عسل در کودکان دچار سرفه شبانه باعث بهبود علايم و ارتقاي کيفيت خواب شود...در اين مطالعه نزديک به 300 کودک 5-1 ساله مراجعه‌کننده به درمانگاه‌هاي کودکان به دليل عفونت‌هاي تنفسي فوقاني، به صورت تصادفي تحت درمان با يک دوز 10 گرمي عسل (عسل اوکاليپتوس، عسل مرکبات يا عسل خانواده لابياتا [گياهاني مثل آويشن و نعناع و رزماري]) يا دارونما طي 30 دقيقه قبل از رفتن به رختخواب قرار گرفتند. قبل از انجام مطالعه و سپس در روز بعد از درمان، پرسش‌نامه‌اي توسط والدين پر شد. در مقايسه با وضعيت پايه، علايم سرفه و کيفيت خواب هم در دريافت‌کنندگان عسل و هم در گروه دارونما به صورت معني‌داري بهبود نشان مي‌داد. با اين حال، اين بهبود در دريافت‌کنندگان عسل بيشتر بود. عوارض جانبي بين دو گروه تفاوتي نداشت. پژوهشگران اين فرضيه را مطرح کردند که شباهت فيبرهاي ايجادکننده مزه شيرين با فيبرهاي کنترل‌کننده سرفه، ممکن است باعث اين اثر ضد سرفه شده باشد. نتيجه‌گيري اين محققان اين بود: «بر اساس اين مطالعه، در کودکان بالاي يک سال، عسل را مي‌توان به عنوان يک درمان موثر و بي‌خطر براي سرفه شبانه مد نظر قرار داد.»(2)

رهنمود: در کنار اين توصيه همواره اين هشدار را نيز بايد قرار داد: از مصرف داروهاي ضد سرفه بدون نسخه حاوي عسل در کودکان کم‌سن بايد پرهيز گردد و به کودکان زير يک سال نيز به دليل خطر بوتوليسم هرگز نبايد عسل داده شود.

  منبع:( هفته نامه نوین پزشکی)

[ چهارشنبه چهارم بهمن 1391 ] [ 17:48 ] [ دکتر رضایی ] [ ]

«طب مزاجي» يا همان Humoral Medicine)درست همانند هيات بطلميوسي که زمين را مسطح و مرکز عالم مي‌دانست) شاخه‌اي منسوخ از علوم است که در سده‌هاي ميانه رواجي تام داشت اما امروز به تاريخ علم تعلق دارد...

طب مزاجي براين باور است که:همانطور که جهان از 4 عنصر آب، باد، خاک و آتش تشکيل شده، بدن آدمي هم از 4 مزاج و 4 خلط تشکيل شده است. بهترين حالت (سلامت) براي بدن اعتدال ميان اين 4 مزاج و  4خلط است و بيماري همانا برهم خوردن تعادل و غلبه‌ يکي از اين4 مزاج يا 4 خلط بر مابقي است. اين نظريه قرن‌ها بر عالم پزشکي سيطره داشت و در بخش اعظم جهان (شامل اروپا، کشورهاي مسلمان و تا حد زيادي شبه قاره) در سده‌هاي ميانه تئوري اصلي و غالب پزشکي بود. پزشکان به جاي تکيه بر تجربه و تحقيق، با نقل و رونويسي آثار بزرگان اين علم، همين تئوري‌ها را سلسله‌وار به خورد يکديگر مي‌دادند. در دوران مدرن، پزشکي مدرن هم يک سوال ويرانگر را پيش روي اصحاب طب مزاجي قرار داد:

اين بدن انسان! اين هم ابزار و آلات تشريح و مشاهده! نشان دهيد که مزاج‌ها و اخلاط کدامند و کجايند؟! اين پرسشي بود که طب مزاجي از پاسخ دادن آن سخت ناتوان و درمانده بود. از همين رو بساط آن جمع و به موزه‌ها برده شد و فيزيولوژي، بيوشيمي و پاتولوژي جديد جاي آن را گرفت. طب سنتي اما گستره‌اي وسيع‌‌تر از طب مزاجي را دربرمي‌گيرد. تمامي روش‌هاي پزشکي و درماني که در گذشته و سنت اهالي و اقوام اين کشور براي درمان بيماران به کارگرفته شده‌اند را مي‌توان بخشي از طب سنتي اين سرزمين به شمار آورد. آيا تمام اين روش‌ها و درمان‌ها را بايد دور ريخت و بي‌فايده دانست؟ پاسخ اين سوال هم منفي است. برخي از اين روش‌ها – مانند برخي از درمان‌هاي گياهي – ممکن است براساس معيارهاي طب مدرن هم قابل‌استفاده باشند. بنابراين بايد به اين واقعيت بسيار مهم توجه داشت که: از حيث تاريخي مي‌توان پزشکي را به انواع مزاجي، سنتي، مدرن، چيني، هندي و ... تقسيم کرد اما از حيث کاربرد، امروز تنها يک پزشکي معتبر وجود دارد و آن پزشکي مدرن و مبتني بر شواهد است. درمان‌ها و روش‌هاي درماني از هر جا که بيايند – از جمله از منابع سنتي – تنها وقتي بايد در درمان و مراقبت از بيماران مورد استفاده قرار بگيرند که بر اساس روش‌هاي مستند و مشخص، وارد طب مدرن و مبتني بر شواهد شده باشند.

منبع: (اخلاق پزشكي/دکتر کيارش آرامش/متخصص پزشکي اجتماعي و دانشيار مرکز تحقيقات اخلاق و تاريخ پزشکي)

[ چهارشنبه چهارم بهمن 1391 ] [ 17:37 ] [ دکتر رضایی ] [ ]
اخيرا در پي سخناني که در نشستي علمي ‌در ارتباط با موضوع سياست‌هاي جنسيتي در ايران بيان مي‌کردم...

موضوع بحث جمعي متعاقب آن، با حاضران به شکل‌گيري زمينه‌هاي فعاليت و حضور و نهايتا عزل تنها وزير زن در دولت فعلي و در نظام جمهوري اسلامي‌ ايران کشيده شد که از قضا موضوع روز بود. جامعه ايراني، در اين روزها، از سويي با سياست‌گذاري‌هايي در جهت تسهيل و ترويج فرهنگ تفکيک جنسيتي مواجه است که به بسياري از عرصه‌هاي شغلي، تحصيلي، فراغتي، ورزشي و... در کشور تسري پيدا کرده و از سوي ديگر همين جامعه، در سطح کنشگران خاص، مواجه است با تبعات و پيامدهاي گسترده تغييرات ارزشي شتابنده و جلوه و جلوه‌گري‌هاي اين دگرگوني، در رفتارها، انتخاب‌ها، اهداف و ايده‌آل‌هاي نسل جواني که تحت نفوذ نظام رسانه‌اي و ارتباطي گسترده جهان امروز، مدام در معرض نمايش متنوع‌ترين الگوهاي فرهنگي و رفتاري است که از جمله، به همکاري زنان و مردان در عرصه‌هايي مشابه و در سطوحي گسترده‌تر در سطح حوزه عمومي توجه ‌دارد و نگاهي متفاوت از باورهاي رايج بومي‌ و عرفي را مورد تاکيد قرار مي‌دهد. زماني در اين کشور، کمتر زني جايگاه تقديس‌شده خود به عنوان همسر و مادر را زير سوال مي‌برد و براي خود مسيري در جولانگاه سرنوشت، به جز خدمتگزاري، فداکاري و از خودگذشتگي در راه همسر و فرزندان (متعددش) متصور مي‌شد. حتي پس از آنکه عزم ملي براي افزايش سطح سواد و آگاهي‌هاي زنان، ايشان را به پيمودن راه آموزش عالي و حضور فعال‌تري بيرون از سپهر خصوصي خانه و کاشانه خانوادگي تشويق مي‌کرد، انتظار زنان، مردان و همچنين اولياي جامعه، نسبت به حوزه فعاليت بيرون از منزل زنان، عموما به چيزي بس بيش از تداوم نقش‌هاي سنتي ايشان در عرصه آموزش و مراقبت و تيمارداري، يعني کسوت معلمي‌ يا پرستاري مبدل نمي‌شد و حد و حصر فعاليت شغلي و اجتماعي زنان را به معادل‌هايي با همان انواع سنتي فعاليت زنان که خدمت‌رساني به کودکان، بيماران و سالخوردگان باشد محدود و معين مي‌کرد. همين بود که حتي زماني که زنان بخش اعظم نيروي فعال اقتصادي در بخش اقتصادي خدمات را بر عهده خود مي‌گرفتند (نظير حضور اکثريتي‌شان در وزارتخانه‌هايي مانند آموزش و پرورش و بهداشت و درمان)، همچنان در مشاغلي که بيشتر «زنانه» تلقي مي‌شد، نظير معلمي‌ و پرستاري مشغول مي‌شدند که هم پذيرش و تاييد اجتماعي را دنبال داشت و هم نسبت و هماهنگي‌اي داشت با وظايف اصلي و موکد يک زن ايراني يعني «همسري و مادري». با اين حال، حتي در همان وزارتخانه‌هايي که زنان بيشترين شاغلان را تشکيل مي‌دادند، بنا به تقسيم کار عمودي يا سلسله مراتبي رايج و بادوامي‌که به آن خو گرفته بودند، همواره زنان را عمدتا در قاعده هرم و مردان را در مشاغلي که تصميم‌گيرنده و مديريتي بودند در راس هرم سازماني مشاهده مي‌کرديم. طي سال‌هاي بعد که به تدريج نسبت بيشتري از زنان در حيطه‌هاي آموزش‌هاي عاليه تخصصي و تحصيلات تکميلي، در جرگه پزشک، محقق، مدير، مهندس، استاد دانشگاه و... قدم به بازار کار ايران گذاشتند و نسبت‌ها تا حدودي دگرگون شد، عرصه‌‌هاي جديدي براي حضور و فعاليت زنان در کنار مردان گشوده شد که بر ارزش‌ها و باورهاي نويني تکيه داشت که محصول نيازهاي نوين جامعه به فعاليت زنان در عرصه کار و اشتغال عمومي ‌بود. تاکيد آشکار يا ناآشکاري بر ضرورت افزايش نسبت‌هاي پزشکان زن (از جمله، بنا به دلايل فرهنگي و مذهبي براي خدمت زنان به زنان) و حضور استادان زن براي جبران خلاء موجود در برخي عرصه‌هاي آموزشي و پژوهشي و انواع ديگر فعاليت اداري، حقوقي و نيز در بخش‌هاي مختلف مديريتي و تصميم‌گيري در ايران ملاحظه شد، آن هم در شرايطي که ايران، کشوري شناخته مي‌شد که در راستاي اهداف توسعه در سطح بين‌المللي گام برمي‌دارد. به‌ويژه با توجه به شرايط متفاوتي که حتي در کشورهاي منطقه و همسايه در بهره‌گيري از نيروي انساني زنان در مقامات بالاتر دولتي و سياسي مشاهده مي‌شد (نظير افغانستان با سابقه فعاليت چند وزير زن تاکنون) به نظر مي‌رسيد دير يا زود علاوه بر مسووليت‌هاي سياسي نظير نمايندگي مجالس و شوراها در کشور، به پست وزارت براي زنان هم به صورت جدي فکر شود و اين سد نيز از سر راه زنان در تلاش جمعي‌شان براي ايفاي نقش‌هاي پررنگ‌تري در جامعه برداشته شود و اين پيش‌بيني محقق شد. با اين حال، همچنان که تا پيش از اين شاهد بوده‌ايم، ايده تصدي پست‌هاي حساس سياسي در حد وزارت براي زنان، چالش‌برانگيز و همچنين، مستعد و مشمول نگراني‌هاي آشکاري در باب تجربه‌مندي، صلاحيت و قابليت ايستادگي زنان در برابر فشار نگاه و قضاوت مردانه، تلقي مي‌شد. درنتيجه، هنگام تصدي نخستين زنان بر مسند جايگاهي اينچنيني، نيز دور از انتظار نبوده است که صرفا بنا به جنسيت gender که مبنايي صرفا فرهنگي و اجتماعي دارد، به سادگي، حساسيت‌ها براي ارزيابي و نقادي عملکرد مقام احرازکننده اين چنين جايگاهي، دوچندان و مضاعف شده باشد و بتوان تصور کرد ترديد‌هايي هم که در زمينه رويه‌ها و عملکرد روا داشته شده باشد، نه فقط از سوي مردان، بلکه همچنين از سوي خيل عظيم زنان ديگري نيز مشاهده شود که تصدي‌هاي اينچنيني براي زنان را شناکردن خلاف جريان آب، يا ناهمرنگي يک فرد خاطي هنجارشکن با جماعت، قلمداد کنند و برخورد با جسارت‌هاي اينچنيني را هر چه سخت‌تر بطلبند و در صورت بروز پيامدهايي همچون برکناري شخص وزير، حتي در ايمان خود به ضرورت حفظ شکل بهينه امورکه در نظرشان، همانا سپردن کار به (مردان) کاردان است، راسخ‌تر هم شده باشند، اما پرسش دغدغه‌مندي که در اين ميانه، ذهن نظاره‌گر اجتماعي وقايع پيراموني را همچنان به خود مشغول مي‌دارد و جاي تامل دارد، انعکاس منفي و تبعات نگاه و داوري جنسيت‌زده‌اي با شمول عام و گسترده است که مي‌تواند موقعيت‌هاي تصميم‌گيري و شغلي به‌خصوص عرصه‌هاي حساس مشارکت نيروي انساني فعال کشور در سطح عالي را همچنان تحت‌الشعاع و پوشش خود داشته باشد.

منبع:(کنکاش/دکتر شيرين احمدنيا/مديرگروه جامعه‌شناسي پزشکي و سلامت عضو هيات‌ مديره انجمن جامعه‌شناسي ايران)

[ چهارشنبه چهارم بهمن 1391 ] [ 17:31 ] [ دکتر رضایی ] [ ]

توی یک جنگل تن خیس کبود 
یه پرنده آشیونه ساخته بود 
خون داغ عشق خورشید تو پرش
جنگل بزرگ خورشید رو سرش 
تو هوای آفتابی روی درختا می پرید 
تنشو به جنگل روشن ورشید می کشید 
تا یه روزی ابرای سنگین اومدن 
دنیای قشنگشو بهم زدن 
هر چه صبر کرد آسمون آبی نشد 
ابرا موندن هوا آفتابی نشد 
بسکه خورشیدشو تو زندون سرد ابرا دید 
یه دفعه دیوونه شد از توی جنگل پر کشید 
زندگیشو توی جنگل جا گذاشت 
رفت و رفت ابرها رو زیر پا گذاشت 
رفت و عاقبت به خورشیدش رسید 
اما خورشید به تنش آتش کشید 
اگه خورشید یکی تو آسمونه 
مرغ عاشق رو زمین فراوونه 
روزی یکی به بالا چشم می دوزه
میره با اینکه می دونه می سوزه 
من همون پرنده بودم که یه روز خورشید و دید 
اسم من یه قصه شد این قصه رو دنیا شنید

[ دوشنبه دوم بهمن 1391 ] [ 22:54 ] [ دکتر رضایی ] [ ]

اثرات دارویی:

 

 • حاوی سیترولن مالات 
 • رفع خستگی عمومی بدن یا خستگی بعد از فعالیت ورزشی
 • قابل استفاده بعد اعمال جراحی وبیماری های مزمن 
 • رفع خستگی جنسی
 • تجدید کننده انرژی (سم زدایی از سیستم متابولیسم بدن)
  • اشکال دارویی:
  • بصورت ساشه های مایع و پودر موجود میباشد.
  • توصیه های لازم به بیماران:
   • هر ساشه حاوی 30 mg نمک است ، بنابراین در رژیمهای کم نمک احتیاط شود
   • در حاملگی و شیر دهی با مشورت پزشک مصرف شود
   • فراورده فاقد قند وقابل مصرف در افراد دیابتی است
   • کودکان ،بالغین و سالمندان میتوانند از آن استفاده کنند

[ دوشنبه دوم بهمن 1391 ] [ 0:28 ] [ دکتر رضایی ] [ ]

تست های خانگی تشخیص بارداری توسط FDA برای این منظور تایید شده اند. دقت هر تست در برابر سطوح مختلف HCG، هورمونی که در صورت بارداری تولید میشود، ارزیابی میشود. دقت ذکر شده در بسته بندی دقیقا آن چه که کاربران تصور میکنند نیست. ممکن است روی تست 99% ذکر شده باشد و خریدار تصور کند که 99% حاملگی ها را تشخیص دهد. ولی این دقیقا درست نیست. ادعای 99% دقت در تشخیص حاملگی باید همراه با مجموعه ای از اطلاعات مانند سطح خاص HCG که برای اثبات این ادعا سنجیده شده است، تعداد روزهایی که از زمانی که قاعدگی باید رخ میداد گذشته است، و زمانی که نمونه ها تهیه شده است ذکر گردد. در حقیقت این دقت 99% در مقایسه با سایر تست های بارداری موجود ذکر شده است و بنابراین تمامی این تست ها میتوانند موارد مثبت و منفی کاذب داشته باشند. دقت این تست ها به حساسیت شان به HCG وابسته است. از طرفی این دقت ذکر شده مربوط به زمانی است که پس از زمانی که انتظار میرفته است قاعدگی رخ دهد بکار رود و در صورتی که به ترتیب یک، دو و سه روز زودتر بکار رود دقت به 95%، 90% و 82% کاهش می یابد و در صورت کاربرد چهار روز زودتر تنها 50% دقت دارد.
نحوه ی استفاده ی این تست ها بسیار ساده است. کافی است به مدت حدودا 5 ثانیه (روی بسته بندی ذکر شده) نوار را در ادرار قرار دهید. یک زمان مشخص مثلا 1-3 دقیقه (که روی بسته بندی ذکر شده است) قبل خواندن نوار صبر کنید. بخصوص اگر قبل از زمان احتمالی رخ دادن قاعدگی تست را استفاده میکنید بهتر است برای افزایش دقت تست از ادرار صبحگاهی استفاده کنید. مصرف مقادیر بالای مایع قبل تست احتمال منفی کاذب تست را افزایش میدهد. اگر فرد زایمان یا سقط در طول 8هفته گذشته داشته باشد یا فرآورده های دارویی حاوی HCG جهت درمانهای ناباروری استفاده کرده باشد، احتمال مثبت کاذب افزایش می یابد. معمولا در صورتی که بعد از طی شدن زمان ذکر شده دو خط بر روی نوار ظاهر شد تست مثبت تلقی میشود و اگر تنها یک خط تشکیل شد یا خط دوم کمرنگ بود نیاز به تکرار تست است و در صورتیکه تنها یک خط ظاهرشد جواب تست منفی است
[ یکشنبه یکم بهمن 1391 ] [ 0:30 ] [ دکتر رضایی ] [ ]
همه چیز گاه اگر تیره می نماید...

                        بازروشن می شود زود

                   تنهافراموش مکن این حقیقتی است:

                             بارانی باید،تا که رنگین کمانی برآید

           ولیموترش تا شربتی گوارا فراهم شود

وگاه روزهایی در زحمت

        تاکه ازما،انسانهایی تواناتربسازد

خورشیددوباره خواهددرخشید،زود

                                خواهی دید


                                                                          " کولین مک کارتی"

[ یکشنبه یکم بهمن 1391 ] [ 0:10 ] [ دکتر رضایی ] [ ]
.: Weblog Themes By MihanSkin :.

درباره وبلاگ

به زودی وب سایت داروخانه دکتر رضائی به ادرس www.drrezaipharm.ir راه اندازی می شود
امکانات وب

Powered by WebGozar